CO WPROWADZIŁA USTAWA „ANTYSPREADOWA” ?
Ustawa antyspreadowa nałożyła na banki konieczność wskazania szczegółowych zasad określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut. Banki zobowiązane zostały do wskazania sposobu powstawania tabel kursowych. Kredytobiorcy uzyskali również możliwość spłaty kredytów bezpośrednio w walucie obcej (CHF).
JAKI TO MA WPŁYW NA UMOWY KREDYTOWE FRANKOWICZÓW ?
Wobec wejścia w życie ustawy antyspreadowej nie doszło wbrew twierdzeniom Banków do eliminacji (wyłączenia zastosowania) niedozwolonych klauzul indeksacyjnych/waloryzacyjnych z umów kredytowych. Do walidacji umowy kredytu frankowego konieczne jest jej aneksowanie i wprowadzenie przejrzystych zasad ustalania kursów walut przez Bank. Jeśli konsument nie podpisał rzeczowego aneksu, umowa frankowa nadal zawiera niedozwolone zapisy.
Reasumując:
Bez odpowiednich zmian wprowadzonych w formie aneksu do umowy frankowej odnośnie wskazania zasad ustalania tabel kursów walut ( sprzedaży/kupna) przez bank, sama ustawa antyspreadowa nie ma żadnego wpływu na abuzywność klauzul waloryzacyjnych znajdujących się w umowie kredytu frankowego i w żaden sposób nie niweczy możliwości pozwania banku tj. domagania się stwierdzenia nieważności umowy kredytowej oraz zwrotu nienależnych świadczeń uiszczonych na rzecz banku.
Jeśli masz wątpliwości, czy twoja umowa frankowa zawiera niedozwolone klauzule waloryzacyjne, napisz do mnie, przeanalizuję bezpłatnie zawartą przez Ciebie Umowę z bankiem i wskażę dalsze etapy działania wraz z przedstawieniem korzyści , CZEGO możesz od BANKU żądać.