Mając na uwadze treść art. 444 § 1 Kodeksu Cywilnego – W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Kompensatą z art. 444 KC objęta jest wyłącznie szkoda na osobie w postaci uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Uszkodzenie ciała polega na naruszeniu integralności fizycznej człowieka zarówno o charakterze zewnętrznym (np. utrata kończyny), jak i wewnętrznym (np. złamanie kości). Natomiast rozstrój zdrowia należy rozumieć jako zakłócenie funkcjonowania jego organów (np. układ nerwowy, układ krwionośny).
Przedmiotowy przepis wskazuję na uszczerbek o charakterze majątkowym, nie dotyka zaś kwestii związanej z doznanym uszczerbkiem w postaci cierpień fizycznych oraz psychicznych związanych z wypadkiem (Krzywda) oraz odczuwalnymi skutkami tegoż wydarzenia. Kwestia ta będzie poruszana w odrębnym wpisie.
Kto jest uprawnionym do żądania odszkodowania ?
Osobą uprawnioną do dochodzenia roszczeń w oparciu o w/w podstawę prawną jest wyłącznie sam poszkodowany, nawet w wypadku gdy częściowe koszty zostały poniesione również przez osoby trzecie
(np. bliscy poszkodowanego). Jednakże, nie wyklucza to możliwości żądania przez poszkodowanego naprawienia szkód dotyczących zwrotu kosztów opieki, kosztów rehabilitacji poniesionych bezpośrednio przecz członków rodziny. Zgodnie z orzecznictwem przyjmuje się , iż poniesione koszty oraz korzystanie z pomocy innych osób stanowią koszty leczenia w rozumieniu wyżej wspomnianej podstawy prawnej.
Co należy rozumieć przez zwrot kosztów ?
Odszkodowanie oparte na podstawie ar. 444 KC obejmuje w swym zakresie wszelkie wydatki pozostające w związku z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia, jeżeli tylko są konieczne i celowe.
KOSZTY LECZENIA:
W tym zakresie wyróżniamy koszty:
a) pobytu w szpitalu, pomocy pielęgniarskiej, koszty farmaceutyków, sprzętu ortopedycznego, specjalnego odżywiania się.
b) wydatki związane z transportem chorego do szpitala oraz na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne,
c) koszty związane z odwiedzinami pacjenta w szpitalu przez osoby bliskie czy wynikające z konieczności specjalnej opieki i pielęgnacji nad chorym.
d) jeżeli poszkodowany stał się niepełnosprawny, odszkodowanie obejmuje także koszty dostosowania mieszkania do jego nowych potrzeb.
Odszkodowanie obejmuje również koszty konsultacji u wybitnych specjalistów z danej dziedziny
( vide: SN w wyr. z 26.6.1969 r., OSNCP 1970, Nr 3, poz. 50). Jeśli konsultacja u takich specjalistów wymaga dojazdu, odszkodowanie obejmuje również koszty z tym związane. Racjonalnym postępowaniem jest zwrócenie się o poradę do kilku lekarzy, dlatego odszkodowanie nie jest ograniczone do kosztów konsultacji u jednego specjalisty.