Podział kredytów „Frankowych” odnosi się do kredytów denominowanych oraz kredytów indeksowanych.
CZYM JEST KREDYT INDEKSOWANY:
Kredyt indeksowany jest to rodzaj kredytu frankowego, gdzie kwota kredytu jest pierwotnie wyrażona w walucie polskiej. Zatem w umowie kredytowej jest wskazana stricte kwota wartości kredytu określona w PLN.
W chwili wypłaty kredytu/transzy kwota wyrażona w PLN była przeliczana na walutę obcą – CHF według kursu sprzedaży waluty określanego jednostronnie przez Bank. W ten sposób określona kwota, stanowiła podstawę wysokości rat kapitałowo-odsetkowych. Wysokość kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych określana jest zatem w walucie obcej, ale ich spłata dokonywana jest w walucie polskiej, po przeliczeniu według kursu kupna walut na dany dzień.
CZYM JEST KREDYT DENOMINOWANY:
Kredyt denominowany to kredyt, w którym zobowiązanie wyrażone jest w umowie w walucie obcej tj. we franku szwajcarskim (CHF), dopiero w momencie wypłaty kwoty kredytu następowało jej przeliczenie z waluty CHF na walutę PLN i wypłata wartości sumy kredytowej następowała w walucie polskiej. W kredytach denominowanych , wartość kredytu w umowach w ogóle nie była określona w kwocie PLN.
Harmonogram spłaty takowego kredytu wyrażony był walucie obcej (CHF), a spłata następowała w walucie polskiej ( często Banki same pobierały wartość raty kredytu z dedykowanego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego) . W takim kredycie waluta obca nie jest jedynie miernikiem waloryzacji. Kredytobiorca finalnie otrzymywał wypłatę kredytu w walucie polskiej, co oznaczało, że zależnie od kursu CHF, wypłacona kwota mogła być wyższa lub niższa niż ta, o którą kredytobiorca wnioskował – co jest jednoznaczne z tym, iż Kredytobiorca nie wiedział jaka rzeczywiście kwota zostanie na jego rzecz wypłacona, niezależnie od wartości wnioskowanej we wniosku kredytowym. Zawierając umowę kredytu frankowego denominowanego, kredytobiorca nie znał kursu, po którym zostanie dokonana na jego rzecz wypłata kredytu. BANK NIE INFORMOWAŁ O TYM.