Zgodnie z art. 818 Kodeksu cywilnego, Umowa ubezpieczenia lub OWU mogą w swej treści przewidywać obowiązek zgłoszenia wypadku przez Ubezpieczającego na rzecz Ubezpieczyciela ( Zakład Ubezpieczeń) w odpowiednim terminie. W większości Ogólnych warunków ubezpieczenia , które stanowią integralną część Umowy ubezpieczenia, zawarte są szczegółowe informację wskazujące sposób zgłoszenia szkody na rzecz Ubezpieczyciela oraz termin w którym to zgłoszenie powinno nastąpić. Zdecydowana większość Ubezpieczycieli umożliwia alternatywne drogi zgłoszenia szkód:
a) zgłoszenie telefoniczne
b) zgłoszenie internetowe
c) zgłoszenie osobiste
W razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązków związanych z powiadomieniem Ubezpieczyciela o szkodzie, może On odpowiednio zmniejszyć świadczenie odszkodowawcze , w wypadku gdy naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwienia Ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności oraz skutków wypadku. Wobec powyższego, warto powiadomić Ubezpieczyciela o wypadku komunikacyjnym niezwłocznie, celem uniknięcia powyższych zarzutów i uzyskać pełną wartość odszkodowania.
Ciężar udowodnienia faktu związanego z wystąpieniem przesłanek (okoliczności) uzasadniających zmniejszenie świadczenia odszkodowawczego obciąża Ubezpieczyciela.
Zgodnie z treścią art. 819 Kodeksu cywilnego roszczenia z Umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem trzech lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Mając na uwadze treść art. 442(1) Kodeksu cywilnego roszczenie o naprawienie szkody czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat, od daty wystąpienia szkody (wypadku komunikacyjnego) . Znacznie dłuższy termin dochodzenia roszczeń obowiązuje, w wypadku gdy roszczenie powstało w wyniku zbrodni lub występku – 20 lat.
Szereg czynności, które podejmuje Ubezpieczyciel od momentu zgłoszenia szkody do momentu wypłaty odszkodowania jest określana jako likwidacja szkody lub postępowaniem wyjaśniającym. Należy zaznaczyć, iż ustalenie kwestii odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń i określenia wysokości świadczenia nie jest w żaden sposób związane z koniecznością wyczekiwania na wyrok sądowy (sprawa.
W tym miejscu warto przytoczyć orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 września 2002 roku (sygn. akt V CKN1134/00). Z treści w/w wyroku wynika, iż obowiązek wypłaty przez Ubezpieczyciela odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, który spowodował szkodę powstaje z chwilą najwcześniejszego wyjaśnienia przez Zakład Ubezpieczeń okoliczności wypadku, nie zaś z chwilą uprawomocnienia się wyroku karnego stwierdzającego winę sprawcy szkody.